آسیب های شبکه بازویی

تمامی اعصاب موجود در اندام ها که حس را به پوست و حرکت را به عضلات می دهند از نخاع منشا میگیرند. این اعصاب بعد از خروج از نخاع از بین مهره های ستون فقرات می گذرند. این اعصاب در بعضی از نقاط بدن مثل گردن و کمر بعد از خارج شدن از نخاع به هم وصل می شوند و مجدد منشعب میشوند. و مجموعه شبکه عصبی را تشکیل می دهند. شبکه عصبی که از اتصال ریشه های عصبی گردن درست میشود، شبکه عصبی بازویی یا براکیال نامیده می شود

 

چگونگی آسیب شبکه بازویی

 آسیب های شبکه بازویی یا براکیال بیشتر به دلیل ضربات شدید به سر و گردن ایجاد میشوند. شایعترین این ضربات تصادف وسایل نقلیه، سقوط از ارتفاع و حوادث ورزشی است. از این بین تصادف موتورسیکلت حدود سه چهارم موارد آسیب شبکه براکیال را تشکیل میدهد.

 

علائم بالینی شبکه بازویی

 علائم آسیب های شبکه بازویی علائم فلج اعصاب تشکیل دهنده آن است. بسته به عصب آسیب دیده و شدت آسیب علائم بیمار متفاوت است. در بیشتر موارد تمام ریشه های تشکیل دهنده شبکه بازویی با هم دچار ضایعه میشوند و در یک چهارم موارد تنها قسمت بالایی آن و در حدود 2 درصد موارد تنها قسمت پایینی شبکه آسیب میبیند.هنگامی که ریشه های بالایی شبکه بازویی آسیب میبینند بیمار شانه و آرنج خود را  نمی تواند حرکت دهد در صورتی که دست و انگشتان خود را میتواند باز و بسته کند. در این موارد گرچه بیمار نمیتواند شانه خود دور و نزدیک کند اما قادر است کتف خود را بالا بیاورد چون عصب عضله ای که این کار را میکند ربطی به شبکه بازویی ندارد. در این بیماران بجر مشکلات حرکتی حس شانه، بازو و ساعد نیز مختل میگردد.

وقتی تمام شبکه بازویی آسیب میبیند حس و حرکت تمام قسمت های اندام فوقانی از بالا تا پایین از بین میرود. همچنین در آسیب های شبکه بازویی علاوه بر مشکلات حسی و حرکتی، بیمار دچار درد اندام خواهد بود.

 

درمان شبکه بازویی

ضایعات عصبی اگر بدنبال یک آسیب با جسم برنده یا ضربه فرورونده نظیر بریدگی با شیشه، چاقو یا گلوله باشد باید تحت درمان جراحی قرار بگیرد.
اما اگر بدنبال ضربات بسته که باعث زخم و بریدگی در محل شبکه براکیال و گردن نشده اند بوجود آید باید تحت نظر قرار بگیرند. تعدادی از این ضایعات خودبخود بهبود پیدا میکنند. این بهبود تدریجی بوده و ماهها به طول می انجامد. بهبود به این ترتیب است که ابتدا حرکت قسمتهای فوقانی باز میگردد و بعد به تدریج قسمت های تحتانی بهبود مییابند. به این ترتیب بیمار بعد از چند هفته تا چند ماه متوجه بازگشت تدریجی قدرت بالا آوردن شانه میشود و به تدریج در خلال ماههای آینده حرکت آرنج و بعد حرکت مچ و بعد حرکت دست باز میگردد. در این موارد اعصاب شبکه براکیال کشیده شده است ولی قطع نشده اند که در این وضعیت معمولا بهبودی کامل خواهد بود.
اما در عده ای دیگری از بیماران بهبود خودبخود دیده نمیشود چون عصبهای شبکه براکیال پاره شده اند. اگر بعد از گذشتن دو تا سه ماه هیچ اثری از بهبود بیمار مشاهده نشد باید جراحی شود و از طرف دیگر تاخیر در درمان جراحی نتایج درمان را کاهش میدهد. ارائه تمرین های ورزشی توسط پزشک معالج حین درمان و صبوری بیمار  نقش بسیار زیادی در نتیجه درمان خواهد داشت.   

 

امتیاز دهید :
به اشتراک بگذارید :

گزارش

نظرات کاربران

نظر دهید

تماس سریع