ماهیچه ­های کوچک در دست شما (کرمی شکل و بین استخوان ها) اجازه می دهد که دستتان به طور کامل حرکت کند. تاندون ­های موجود در دست شما توسط لایه­ سینوویال پوشیده شده است، همان بافتی که مفاصل شما را به هم متصل می کند. تاندون و سینوویال توسط یک غلاف تاندومی پوشانده شده است.

حس لامسه موجود در دست شما توسط دو عصب اصلی تولید می شود:

  • عصب میانی یا تونل کارپال که از زیر رباط تونل کارپال عبور می کند و حس را به قسمت های بیشتری از دستتان انتقال می دهد (از انگشت شصت تا نیمی از انگشت حلقه شما). این همچنین در عضلات پایه انگشت شصتان قدرت ایجاد می کند.
  • عصب اولنار و استخوان آرنج به انگشت کوچک و تا نیمی از انگشت حلقه شما حس انتقال می دهند و به تمام عضلات کوچک دیگر در دست شما قدرت می دهند.

آیا من به عمل جراحی دست و مچ نیاز دارم؟

عمل جراحی دست و مچ به ندرت برای بهبود ظاهر دست­ها انجام می شود، اگرچه بهبود در ظاهر آن­ها ممکن است یک عارضه جانبی خوشایند باشد. زمانی که به شما گفته می شود که نیاز به عمل جراحی دست و مچ دارید، ممکن است احساس نگرانی، استرس یا ترس کنید. هرچه بیشتر این عمل را درک کنید و اطلاعاتی درباره­ی این فرآیند داشته باشید، احساس آرامش می کنید و می توانید خودتان را کنترل کنید.

انواع متداول عمل جراحی دست

شرایطی که از طریق عمل جراحی می توان به آن کمک کرد شامل سندروم تونل کارپال، انگشت سبابه، انقباض مرضی دوپوئیترن و آرتروز مفاصل پایه انگشت شصت می باشد.

(آزاد سازی تونل کارپال. فاشیکتومی انقباض مرضی دوپوئیترون. آزادسازی انگشت سبابه. بازسازی تاندون. حذف گانگلیون. جایگزینی برآمدگی بند انگشت(مفصل MCP). برداشتن شبه ذورنقه.)

آزاد سازی تونل کارپال

سندروم تونل کارپال زمانی رخ می دهد که به عصب میانی فشار بیاید، این عصب از میان مچ زیر رباط تونل کارپال عبور می کند. نتیجه آن سوزن سوزن شدن و بی حسی انگشتان می باشد. گاهی اوقات عمل جراحی برای سبک کردن فشار بر روی عصب لازم است. این کار به صورت آتل بستن رباط تونل کارپال انجام می شود که دارای بی حسی موضعی است. احتمالاٌ نیازی نیست که شب را در بیمارستان بمانید.

بعد از عمل جراحی مچ و دست

نیاز است که 1 یا 2 هفته بعد از عمل یک باند فشرده روی مچ یا دست خود بپیچانید. بخیه­های شما ظرف مدت 10 تا 14 روز از بین می رود. در طول این زمان شما می توانید از انگشتان و شصت خود استفاده کنید، اگرچه باید از انجام دادن کارهای سنگین خودداری کنید. حرکت انگشتان و دست برای جلوگیری از گرفتگی عصب و تاندون­ها در بافت زخم که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود، بسیار مهم است. اثرات جراحی باید کمتر از یک ماه بهبود یابد، اما طول می کشد تا همه احساس دست برگردد، مخصوصا اگر شما به مدت طولانی دچار سندورم تونل کارپال بوده باشید. در تعداد کمی از افراد، جای زخم ممکن است چند ماه درد بگیرد و حساس باشد، اما این معمولاٌ بیشتر بدون درمان برطرف می شود.

آرتروز مچ دست

آرتروز در مفاصل مچ در میان افراد مبتلا به آرتروز شبه رماتیسمی بسیار رایج است. بعضی از افراد اگر مفاصلشان درد بگیرد و درمان­ های دیگر جواب ندهد، نیاز به عمل جراحی دارند. اگر مچ دست شما به شدت آسیب دیده باشد به طوریکه، حرکت دادن دستتان به بالا، پایین و پهاو دردناک باشد و چرخاندن ساعد برای اینکه کف دستتان را به سمت بالا بیاورید، دشوار شود (این عمل را برون گرداندن می نامند).

دو مورد از عمل جراحی مچ، جوش مچ دست و جابه جایی مفصل مچ نام دارند.

جوش مچ دست

جوش مچ دست زمانی پیشنهاد می شود که مچ به شدت آسیب دیده باشد. اینجاست که استخوان ­های مچتان با استخوان­ های دستتان ثابت می شود. این درد را کم و استحکام را زیاد می کند اما معمولاٌ حرکت دادن دست به بالا و پایین متوقف می شود، در حالی که باز کردن دستتان برای شما بسیار آسان می شود.

بعد از عمل جراحی مچ

بعد از عمل جراحی، نیاز دارید چند روزی در بیمارستان بمانید. مچتان به مدت 6 تا 8 هفته در آتل گچی می ماند اما انگشتان شما آزاد است و می توانید فعالیت ­های سبک مانند خوردن و نوشتن را انجام دهید. بعضی از فعالیت­ها در ابتدا برای شما سخت است اما دکتر کاردرمانی (فیزیوتراپ) به شما کمک می کند تا این مشکل را رفع کنید.

جابه جایی مفصل مچ

جابه جایی مفصل مچ هنوز یک جراحی رایج و متداول نشده است. هدف از این جراحی این است که مچ مقداری از حرکت خود را حفظ کرده و بتوانید از درد خلاص شوید.

بعد از عمل جراحی مچ

شما باید شب در بیمارستان بمانید، اما چند ماه طول می کشد تا مچ دستتان به طور کامل بهبود یابد. قبل از شروع توانبخشی، مچ شما به مدت 2 تا 6 هفته محافظت خواهد شد که این کار با هدف بهبود در حرکت مچ و عملکرد در دست شما انجام می شود. فیزیوتراپ یا کاردرمان دستتان به شما توضیح می دهد که چه کارهایی را می توانید با جابه جایی مچ انجام دهید و چه کارهایی را نمی توانید انجام دهید و چگونه آن را با شرایط خوب نگهداری کنید.